Kiedy mówimy o nowej stronie internetowej lub aplikacji mobilnej, często mamy na myśli projekt, którego zadaniem jest połączenie dwóch obszarów: user experience i user interface. Wielokrotnie nie mają one ze sobą absolutnie nic wspólnego, a ich rozmycie jest największym grzechem projektowym.

UX design – co to jest?

UX design to doświadczenie klienta. Świetny projekt UX jest tam, gdzie spotykają się cele biznesowe i podejście zorientowane na użytkownika, tworząc niesamowite rozwiązanie dla konkretnego problemu lub zadania. Projektowanie UX jest ważne dla ogólnego sukcesu produktu, ponieważ dostarcza doświadczeń, z których wielu klientów będzie korzystać wielokrotnie. Przyjazny, użyteczny i „łatwy” w użyciu design zachęci tych klientów do preferowania produktu. Wiele firm zwraca się ku projektowaniu UX, by tworzyć swoje projekty znacznie szybciej, kierując interfejsem użytkownika i innymi częściami procesu w bardziej odpowiedni sposób. Jednym ze sposobów, w jaki mogą to robić, jest uzyskiwanie informacji zwrotnej od klientów w wielu punktach procesu, co pozwala im dostosowywać swoje projekty w oparciu o to, czego oczekują klienci.

UX Designer będzie współpracował z zespołem projektowym przy tworzeniu makiet, podróży użytkownika, wstępnych diagramów przepływu strony oraz specyfikacji funkcjonalnych i wizualnych dla wielu produktów cyfrowych. Pracując blisko z projektantem UI/Visual, programistami front-end i innymi członkami zespołu projektowego, projektant UX będzie odpowiedzialny za projektowanie sposobu, w jaki użytkownik będzie wchodził w interakcję z treścią aplikacji lub strony internetowej.

Projektant UX tworzy prototypy interaktywnych produktów cyfrowych. Prototyp to wczesna makieta interfejsu użytkownika. Jego celem jest zademonstrowanie, jak produkt będzie działał na użytkownikach, zanim zostanie w pełni rozwinięty. Używanie prototypów pomaga ocenić potencjalne problemy projektowe i znaleźć rozwiązania na wczesnym etapie procesu projektowego.

Kim jest UX Designer?

UX Designer musi posiadać szeroki zakres wiedzy, ponieważ musi przeprowadzać badania użytkowników, analizować wyniki, a następnie wprowadzać zmiany lub uzupełnienia do produktu. Najważniejsze jest, aby skutecznie interpretować wszystkie dane w pracy z innymi członkami zespołu. UX designer to osoba, która specjalizuje się w jednej z głównych dyscyplin inżynierii frontowej: projektowaniu produktów, rozwoju i analizie interaktywnych systemów – stron internetowych, aplikacji i usług internetowych oraz aplikacji mobilnych – które konsumenci wykorzystują do rozwiązywania problemów i zaspokajania swoich potrzeb. Ponadto jest częścią zespołu, który pracuje nad tworzeniem takich systemów.

UI design – czym jest UI design?

Interfejs użytkownika (UI) aplikacji jest punktem interakcji pomiędzy użytkownikiem a systemem komputerowym. Jest to ważne pojęcie w programowaniu komputerowym lub tworzeniu aplikacji. Projektowanie interfejsu użytkownika obejmuje takie zadania jak szkicowanie projektów ekranów na papierze, pisanie i edytowanie kodu programu, projektowanie menu i kodowanie danych wyjściowych, by sprawdzić, czy rezultaty są takie, jakich się spodziewano. Mając to na uwadze, dzisiejsza technologia oddała w ręce projektantów potężne narzędzia, które poprawiają produktywność i efektywność pracy z systemem komputerowym lub aplikacją.

UI designer nie jest magicznym stanowiskiem produkującym gotowe do użycia interfejsy, ale stanowiskiem pośrednim odpowiedzialnym za projektowanie elementów UI i przenoszenie na ekran komputera proponowanego przez UX designerów układu. Idealny UI designer powinien posiadać wiedzę na temat wzorców UI i trendów w rozwoju aplikacji, a także duży wybór praktycznych umiejętności wymienionych poniżej.

Projektowanie UI (User Interface) to sztuka i nauka projektowania interfejsów użytkownika dla produktów software’owych. Projektant UI wykorzystuje zasady projektowania wizualnego, konstrukcje programistyczne oraz techniki inżynierii użyteczności, aby stworzyć interfejs, który prezentuje informacje użytkownikom i wydobywa je od nich.