Odgrzybianie klimatyzacji jest czynnością wręcz obowiązkową. Zaniedbanie może prowadzić do rozwoju wielu chorób oraz alergii. Dodatkowo takie zabiegi znacznie poprawiają wydajność urządzenia oraz pozwalają na pozbycie się lub zapobieganie powstawania nieprzyjemnego zapachu.
Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie
Bakterie oraz grzyby rozwijają się w części zwanej parownikiem. W samochodach jest on umieszczony bezpośrednio pod deską rozdzielczą. Jego zadaniem jest ochładzanie powietrza, poprzez rozprężanie gazu. Podczas zmian temperatury oraz poziomu wilgotności, dochodzi do pokrywania elementu drobnoustrojami oraz grzybami. Nie da się zapobiec temu procesowi, dlatego tak istotne jest oczyszczanie klimatyzacji. Nie wykonywanie tej czynności przez kilka lat, powoduje nawarstwianie bakterii oraz grzybów. Podczas włączania klimatyzacji, dochodzi do uwolnienia cząsteczek, które wydostają się do wnętrza pojazdu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci oraz osób z alergiami. Dodatkowo podczas pracy urządzenia, możemy spodziewać się nieprzyjemnego zapachu. Czyszczenie klimatyzacji, nigdy nie zlikwiduje problemu na zawsze, jednakże może w znacznym stopniu zminimalizować szkodliwe działanie bakterii oraz grzybów. Dodatkową zaletą jest udrożnienie, dzięki czemu przepływ powietrza jest większy oraz swobodniejszy.
Odgrzybianie klimatyzacji w domu
Odgrzybianie klimatyzacji, którą posiadamy w domach, nie powinno być ignorowane. Przebywanie w pomieszczeniach z urządzeniem, z którego emitowane są bakterie oraz grzyby może przyczynić się do powstawania alergii, oraz chorób. Najważniejszym elementem jest filtr, na którym zatrzymuje się duża ilość zanieczyszczeń. Dodatkowo zaniedbanie prawidłowego oczyszczania, znacznie obniża wydajność klimatyzacji oraz może prowadzić do wielu awarii. Proces schładzania powietrza wiąże się z wytwarzaniem sporej ilości pary wodnej, co prowadzi do zwiększonej produkcji niebezpiecznych grzybów i bakterii (np. Legionella pneuophillia).
W jaki sposób odgrzybić klimatyzację w aucie oraz domu?
Na rynku znajduje się wiele preparatów pozwalających na samodzielne przeprowadzenia zabiegu odgrzybiania. Jednym z lepszych jest NANOCLEAN AC8. Pozwala na kompleksowe zdezynfekowanie urządzeń, zabijając wirusy, grzyby, bakterie, droższy, prątki oraz spory. Ma formułę lekkiej, półsuchej wysokoprężonej pianki w aerozolu. Dodatkowo pozwala na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. Wąska dysza ułatwia dotarcie do najmniejszych zakamarków. Do domu dobrze sprawdzi się NANOCLEAN AIR, który ma formułę płynu ze spryskiwaczem. Wystarczy wyciągnąć filtr, który powinien zostać spłukany pod bieżącą wodą, a następnie przystępujemy do spryskania preparatem. Po odczekaniu czasu podanego przez producenta, filtr należy zamontować oraz uruchomić klimatyzację.
Etapy odgrzybiania w pojazdach
Proces jest prosty oraz pozwala na szybkie usunięcie wszystkich szkodliwych substancji. W pierwszej kolejności należ wyłączyć klimatyzację oraz wymontować filtr przeciwpyłkowy. Dla uzyskania lepszych efektów warto podmuchać kanały oraz kratki sprężonym powietrzem. Przed użyciem NANOCLEAN AC8 montujemy dysze oraz energicznie wstrząsamy sprayem. Następnie umieszczamy dyszę w kanale parownika oraz dozujemy preparat do momentu opróżnienia aerozolu. Po wykonaniu zabiegu odczekujemy około 15 minut, a po zamontowaniu nowego filtru przeciwpyłkowego ustawiamy nawiew na maksymalną moc oraz obieg otwarty.
Nie należy bagatelizować problemu jakim jest zanieczyszczona klimatyzacja. Oprócz obniżenia jakości oraz wydajności pracy, głównym powodem jest dbałość o zdrowie własne oraz najbliższych. Zaniechanie tej czynności, może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.
Najnowsze komentarze