Jedwab do włosów to nowoczesny kosmetyk występujący w postaci lepkiej warstwy, która umożliwia jego aplikację na całą długość fryzury lub tylko na zniszczone partie. Producent jedwabiu do włosów obiecuje, że po jego zastosowaniu nasze włosy staną się jedwabiste, elastyczne i nadadzą nam wieczorem blask gwiazd. Ale jak wybrać ten produkt? Jak, kiedy i dlaczego powinnaś go używać? Nasz przewodnik powie Ci wszystko na ten temat.

Kosmetyki z jedwabiem

Czysty jedwab jest bardzo delikatny. Reguluje produkcję sebum w skórze głowy, oferując ochronę przed wypadaniem włosów. Jego proteiny mają zmiękczający wpływ na włosy i nie obciążają ich. Jedwabisty i lekki, jest hipoalergicznym produktem do pielęgnacji włosów o świeżym, naturalnym zapachu, idealnym dla wrażliwej skóry. Cechą, która sprawia, że jedwab jest idealny do stosowania w kosmetyce (zwłaszcza w makijażu naturalnym lub mineralnym) jest jego zdolność do łatwego przenikania przez powierzchnię skóry, a jednocześnie do pozostawania na swoim miejscu, kiedy dotrze do jej głębszych warstw. Sam olej ma grubość od lekkiej do ciężkiej, a ta cecha sprawia, że można go łatwo mieszać z innymi olejami lub używać samodzielnie.

Jedwab do włosów – czy warto go używać?

Choć jedwab można opisać jako materiał, jest on także materiałem natury. Każda nitka jedwabiu składa się z wielu cząsteczek białka. Bardzo cienkie włókna składają się z białek zbudowanych z aminokwasów. Duże segmenty tych włókien składają się albo z fibroiny albo z serycyny, obie są stosunkowo elastyczne i gładkie oraz posiadają molekularne ładunki elektryczne przeciwne do włosa, co oznacza, że redukują ładunek elektrostatyczny, który tworzy się na bardzo cienkich włosach w wyniku tarcia. Powszechnie uważa się, że serycyna i fibroina jedwabiu zapewniają elastyczność i trwałość. Badania pokazują, że cienka warstwa serycyny na powierzchni wygładza łuski, dodając im także właściwości ślizgowych.

Jedwab do włosów jest naturalnym produktem opartym na białku jedwabiu. Jest on w stanie naprawić włosy, ponieważ jego cząsteczki są specjalnie powlekane, aby skutecznie wnikać i zapewniać optymalne warunki biologiczne i fizyczne dla włosów. Skład i struktura protein jedwabiu zapewniają wysoki stopień powinowactwa do składników białkowych znajdujących się wewnątrz (cytoplazma) pojedynczej komórki włosa.