Istnieją dziesiątki różnych procesorów żywności na rynku dzisiaj z różnych funkcji, cen i dzwonki i gwizdki. Który z nich jest odpowiedni dla Ciebie? Zawężenie opcji i wybranie najlepszego procesora dla swoich potrzeb może być wyzwaniem. Kluczem jest, aby wziąć pod uwagę, co chcesz zrobić, jak często planujesz go używać, rodzaj składników będziesz przetwarzać i koszt. Jaki typ robota kuchennego powinieneś wybrać? Na co powinieneś zwrócić uwagę? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat wyboru odpowiedniego robota kuchennego, cech, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupów oraz pomocnych porad, dzięki którym będziesz mógł podjąć świadomą decyzję o zakupie.

Co to jest robot kuchenny?

Robot kuchenny jest urządzeniem kuchennym, które kroi, miele i szatkuje żywność taką jak warzywa, owoce, zioła, orzechy i chleb. Można w nim również wyrabiać ciasto, ciastka i salsę lub rozgniatać składniki takie jak fasola, orzechy czy ziemniaki. Można w nim również przygotować odżywki dla niemowląt, hummus lub sosy. Robot kuchenny ma silnik, który obraca się wewnątrz metalowej misy lub pojemnika, siekając lub mieląc składniki, gdy są one przepychane przez ostrza. Robot kuchenny może być doskonałym dodatkiem do każdej kuchni, zwłaszcza jeśli przygotowujesz dużo surowej żywności, takiej jak smoothie, dipy i sałatki. Są one wygodne dla dużych partii, nie wymagają ogromnej ilości miejsca i są łatwe do przenoszenia z jednego obszaru kuchni do drugiego. Roboty kuchenne są dostępne w różnych stylach i rozmiarach. Niektóre są wystarczająco duże, aby nakarmić armię, podczas gdy inne są wystarczająco małe, aby przechowywać je na blacie. Wybór odpowiedniego rozmiaru jest ważny, podobnie jak rodzaj żywności, którą będziesz przetwarzać. Jeśli robisz tylko małe partie, to mniejszy model może być więcej niż wystarczający.

Rodzaje robotów kuchennych

Mini roboty kuchenne – idealne do małych zadań, takich jak mielenie ziaren kawy, robienie masła orzechowego lub mielenie ziół. – Kompaktowe roboty kuchenne – Świetne do mniejszych zadań, takich jak siekanie ziół, krojenie warzyw i owoców. Nadają się również do mniejszych zadań, takich jak mielenie ziaren kawy, przygotowywanie pesto lub żywności dla niemowląt.

Średniej wielkości roboty kuchenne – idealne do większości zadań, takich jak mielenie kawy, wyrabianie ciasta na chleb lub przygotowywanie większych porcji salsy lub dipów.

Duże roboty kuchenne – doskonałe do robienia dużych partii salsy lub dipów albo do wyrabiania dużych ilości ciasta do krojenia ciast i pizzy.

Dlaczego potrzebujesz procesora

Potrzebujesz robota kuchennego, ponieważ większość surowych składników, takich jak warzywa, owoce i zioła, trudno jest posiekać i/lub zmielić bez niego. Niezależnie od tego, czy jesteś szefem kuchni, piekarzem, czy po prostu zajętą osobą, która chce zaoszczędzić czas, robot kuchenny jest świetnym sposobem na szybkie i łatwe wykonanie pracy. Możesz zaoszczędzić czas używając robota kuchennego do przygotowania posiłków, które normalnie zajęłyby godziny ręcznie, jak krojenie warzyw, mielenie ziół, wyrabianie ciasta na chleb lub robienie pesto. Możesz również przygotować takie rzeczy jak dipy i sosy, co jest świetnym sposobem na wykorzystanie warzyw i innych składników, które w przeciwnym razie poszłyby na zmarnowanie.

Jak wybrać odpowiedni robot kuchenny dla siebie?

Zanim wybierzesz się na zakupy, dobrze przyjrzyj się swojej kuchni, swoim potrzebom i rodzajom jedzenia, które będziesz przyrządzać.

 • Czy są jakieś konkretne rodzaje żywności, które chciałbyś przyrządzać?
 • Jak często będziesz je przyrządzać?
 • Jakie są twoje ograniczenia budżetowe? Jeśli masz dobry pomysł na to, do czego będziesz używać robota kuchennego i jak często będziesz go używać, sprawi to, że wybór odpowiedniego robota kuchennego będzie znacznie łatwiejszy.

Jeśli możesz odpowiedzieć na kilka z tych pytań, będziesz miał lepszy pomysł na to, czego szukać podczas zakupów robota kuchennego.

 • Jaki rodzaj żywności robisz najczęściej? – Na przykład, czy robisz dużo dipów, salsy, pesto lub chleba?
 • Jaki jest twój budżet? Robot kuchenny za 200 złotych może działać świetnie, ale może warto trochę dołożyć i kupić model z większą liczbą funkcji?

Niektóre czynniki, które powinny wpłynąć na Twoją decyzję dotyczącą procesora

 • Jaki jest cel zakupu robota kuchennego?
 • Czy będzie on używany do regularnego codziennego przygotowywania żywności, czy też będzie używany do okazjonalnego przygotowywania żywności na specjalne okazje?
 • Jak dużo żywności będzie przetwarzane za jednym razem?
 • Jaki jest rozmiar Twojej kuchni?
 • Jaki jest Twój budżet?
 • Jakim markom ufasz i z jakimi masz doświadczenie?
 • Jak łatwo jest je wyczyścić i utrzymać w czystości?
 • Jakie są wymiary i wymiary pojemnika, w którym mieści się robot kuchenny?
 • Dlaczego chcesz mieć robota kuchennego?
 • Jakie są korzyści z uzyskania jednego?
 • Jakie są wady zdobycia jednego?

Wybór odpowiedniego robota kuchennego może zaoszczędzić Ci czas, jest zdrowszy dla Ciebie i wykorzystuje naturalną, pełną żywność. Może również poprawić twoją dietę i pomóc ci utrzymać formę, przygotowując posiłki, które są bardziej odżywcze i tańsze. Jeśli wybierzesz odpowiedni, będziesz mógł zaoszczędzić czas, przygotowując szybko zdrowe posiłki, będzie łatwiejszy i mniej niechlujny do czyszczenia, a jedzenie będzie bardziej odżywcze i tańsze.