Czy Twój dom potrzebuje więcej wilgoci? Jeśli tak, to być może masz do dyspozycji nawilżacz. Nawilżacze są najbardziej przydatne w miesiącach zimowych, kiedy powietrze w pomieszczeniach jest bardziej suche. Są one również pomocne, jeśli mieszkasz w miejscu, które nie ma wystarczającej naturalnej wilgotności. Dodawanie wilgoci jest niezbędne dla utrzymania zdrowej skóry, włosów i płuc. Wiele osób o tym nie wie, ale nawilżacze faktycznie pomagają oczyścić powietrze, naturalnie filtrując cząsteczki i zarazki z powietrza w każdym cyklu. Pomagają również odfiltrować cząsteczki kurzu i inne małe wdychane cząsteczki, które mogą powodować alergie i ataki astmy u niektórych osób.

Co to jest wilgotność?

Wilgotność, czyli para wodna, jest gazowym składnikiem powietrza. Stanowi ona 40-80% objętości powietrza. Wilgotność nie jest tym samym, co ilość wody w powietrzu, która zazwyczaj wynosi tylko 2%-5% (w zależności od klimatu). Tak więc, chociaż niektórzy ludzie myślą, że wilgotność jest tym samym co ilość wody w powietrzu, to tak nie jest. Wilgotność jest miarą ilości wody w powietrzu. Wilgotność jest mierzona w skali od zera do 100 procent. Zero procent wilgotności to bardzo suche powietrze. 100% wilgotności to bardzo wilgotne powietrze. Wilgotność jest zwykle mierzona w jednostkach zwanych procentową wilgotnością względną (lub RH%).

Rodzaje nawilżaczy

Ultradźwiękowe: Te nawilżacze działają poprzez wibrację przetwornika ultradźwiękowego przy częstotliwościach ultradźwiękowych. To sprawia, że niski bas brzęczący dźwięk, który jest kojący dla ludzi i zwierząt. Ponieważ urządzenia ultradźwiękowe nie wytwarzają ciepła, są idealne do stosowania w sypialniach i innych pomieszczeniach, gdzie temperatura jest niska. Niektóre nawilżacze ultradźwiękowe mogą być również używane jako nawilżacze chłodnej mgły.

Jonizator: Te nawilżacze pokojowe działają poprzez dodanie jonów ujemnych do powietrza. Jony ujemne znajdują się zazwyczaj w czystszym powietrzu niż jony dodatnie. Jony dodatnie znajdują się zwykle w powietrzu zanieczyszczonym przez dym lub inne substancje chemiczne. Zarówno jonizacja dodatnia, jak i ujemna mogą być stosowane w połączeniu ze sobą i z innymi nawilżaczami pokojowymi w celu poprawy zdrowia.

Ewaporacyjne: Te nawilżacze działają poprzez pobieranie wody z powietrza. Są one często używane w miejscach o mniejszym ciśnieniu wody, takich jak piwnice i przestrzenie zewnętrzne. Niektóre nawilżacze ewaporacyjne są również bezpieczne do stosowania w wannie.

Nawilżacz wodny: Te nawilżacze działają poprzez rozpuszczenie wody z powietrza. Są one przydatne w miejscach, gdzie woda nie jest łatwo dostępna, takich jak obszary w dziczy lub gdzie woda jest rzadka na statku kosmicznym.

Jak działają nawilżacze?

Nawilżacze działają poprzez dodawanie wilgoci do powietrza. Zawierają one zbiornik wody, która jest stale rozpylana w powietrzu. Nawilżacze mogą mieć również funkcję automatycznego wyłączania, aby zapobiec nadmiernemu użyciu. Mgła spada z powrotem do urządzenia, a następnie do zbiornika pod urządzeniem. Nawilżacze mogą być również dostarczane z wymiennym knotem. Knot absorbuje wodę z powietrza i jest wymieniany, gdy staje się zbyt suchy. Jest to często zalecane, gdy nawilżacz jest używany w suchym środowisku, takim jak pustynia. Większość nawilżaczy zawiera leki, które są odpowiedzialne za proces nawilżania. Leki te obejmują krzemian potasu, fosforan sodu, erytorbinian, chlorek sodu i siarczan magnezu.

Wskazówki bezpieczeństwa dla nawilżaczy

  • Zawsze odłączaj nawilżacz od prądu, zanim pozwolisz komuś spać lub się zdrzemnąć.
  • Pamiętaj o regularnym czyszczeniu nawilżacza, aby nie narażać się na kontakt z bakteriami i innymi szkodliwymi cząsteczkami.
  • Aby zapobiec potencjalnym pożarom, upewnij się, że w nawilżaczu nie są używane łatwopalne płyny.
  • Aby zapobiec potencjalnemu utonięciu, upewnij się, że Twój nawilżacz nie produkuje zbyt dużo wody.
  • Aby zapobiec potencjalnym uszkodzeniom mebli, upewnij się, że nie umieszczasz swojego nawilżacza tylko w jednym miejscu.
  • Aby zapobiec potencjalnym uszkodzeniom podłóg, upewnij się, że nie umieszczasz nawilżacza na twardych powierzchniach.

Czego szukać w nawilżaczu?

  • Ciągły wyrzut pary – Aby zapobiec nadużywaniu, szukaj nawilżaczy z ciągłym, a nie przerywanym wyrzutem pary. Urządzenia te są zazwyczaj cichsze, więc lepiej sprawdzają się w sypialniach i innych pomieszczeniach, w których ważna jest cisza.
  • Zawartość higroskopijna – Aby upewnić się, że Twój nawilżacz utrzymuje właściwy poziom wilgotności, szukaj urządzeń z zawartością higroskopijną (HC). Można również dodać do nawilżacza koralik higroskopijny, aby upewnić się, że działa on prawidłowo.
  • Automatyczne wyłączanie – Aby zapobiec nadmiernemu użyciu, większość urządzeń posiada funkcję automatycznego wyłączania. Niektóre urządzenia są bezpieczne do ciągłego użytku, podczas gdy inne są najlepsze do sporadycznego użytku.

3 najlepsze nawilżacze

– Nawilżacz Honeywell, Munchkin i Vicks Warm Mist – Te 3 najlepiej sprzedające się marki nawilżaczy oferują świetną wartość za Twoje pieniądze. Nawilżacze Honeywell są ciche, wydajne i skuteczne. Mają również dwuletnią gwarancję. Nawilżacze Munchkin są niezawodne, niedrogie i łatwe w użyciu. Wszystkie trzy produkty nawilżające należą do najlepiej sprzedających się nawilżaczy. Wszystkie są ciche, wydajne i skuteczne. Jedyną różnicą jest to, że Honeywell ma mocniejszą mgiełkę i dłuższą gwarancję, a Munchkin ma mniejszy zbiornik.

Nawilżacze mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego poziomu wilgotności w Twoim domu. Pomagają również zmniejszyć ryzyko wdychania szkodliwych cząstek kurzu i innych małych wdychanych cząstek, które mogą powodować alergie i ataki astmy u niektórych osób. Są to pomocne urządzenia, ale jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przed zakupem jednego do domu.